مرکز مشاوره روانشناسی مدرسه زندگی

خدمت

مضرات گل کشیدن

image

مضرات گل کشیدن

ماده مخدر گل یکی دیگر از مواد مخدرهایی است که درصد زیادی از جوانان به این ماده اعتیاد دارند. ماری جوانا از برگ های خشک شده ی گیاه شاه دانه به دست می آید که دارای بوی تند و بدنه زبر و خشن می باشد. مصرف این ماده تاثیرات منفی بسیاری بر جسم و روان افراد می گذارد که از عوارض مصرف گل می توان به ابتلا به افسردگی یا سرطان اشاره کرد. اثر مصرف ماری جوانا در صورت مصرف به صورت کشیدنی 2 الی 4 ساعت و در صورت مصرف خوراکی 5 الی 12 ساعت می باشد. از دیگر نام های گل می توان به ماری جوانا، بنگ، گرس، علف، سیگاری، جوئینت و حشیش اشاره کرد.


مصرف گل چه عوارضی دارد؟
مصرف کوتاه مدت و بلند مدت ماری جوانا باعث بروز عوارض خطرناک و جبران ناپذیر جسمی و روانی می شود. از عوارض مصرف کوتاه مدت گل می توان به خشكی دهان، قرمزی چشم، یاوه گویی، توهم زایی، از بین رفتن تمرکز فکری، افزایش مشکلات قلبی و اختلال در صحبت کردن و برقراری ارتباط با دیگران اشاره کرد. با توجه به اینکه ماری جوانا بر مغز تاثیر می گذارد باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد می شود. از دیگر عوارض مصرف طولانی مدت گل می توان به تزلزل شخصیتی، اختلال در میل جنسی، ناباروری، کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن و ابتلا به سرطان اشاره کرد                                                                                                                             

 تاثیر گل بر مغز و بدن
گل یا ماری جوانا امروزه به دلیل سهولت در دست‌رسی و ارزان قیمت بودن به یک ماده‌ی مخدر رایج به خصوص در بین جوانان تبدیل شده است. گل یک ماده‌ی مخدر به شدت اعتیاد آور است، و با وجود اینکه در بسیاری از کشور ها مصرف آن آزاد اعلائم شده است ولی با این حال مصرف آن می‌تواند آثار جبران ناپذیری بر روی مغز و بدن  داشته باشد. مصرف گل می‌تواند سلامت جسم و روان را تحت تاثیر قرار دهد، ماری جوانا بر رشد مغز تأثیر می گذارد. مغز افراد در حال‌ رشد، به خصوص مغز نوزادان، کودکان و نوجوانان نسبت به این ماده حساسیت بیشتری دارد.  ترکیب اصلی روان‌گردان موجود در گل  برمناطقی از مغز که  مرتبط با حافظه، هماهنگی، لذت، تفکر و درک زمان است تاثیر می‌گذارد. لازم به ذکر است که مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف ماری جوانا در دوران بارداری می‌تواند خسارت های جبران‌ ناپذیری به جنین وارد‌ کند. استفاده از ماری جوانا قبل از 18 سالگی ممکن است بر نحوه ایجاد ارتباط مغز برای عملکردهایی مانند، حافظه و یادگیری تأثیر بگذارد. اثرات ماری جوانا بر، حافظه و یادگیری ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند یا حتی دائمی باشد،اما تحقیقات بیشتری برای درک کامل عوارض این ماده نیاز است. جوانانی که از ماری جوانا استفاده می کنند ممکن است در مدرسه به عملکرد خوبی نداشته باشند و ممکن است در حافظه‌ی بلند مدت شان اختلال ایجاد شود.                                                                                                

ترک گل 
برخلاف سایر مواد مخدر، ماده شیمیایی فعال موجود در ماری جوانا (THC) در سلول‌های چربی ذخیره می‌شود که این خود موجب می‌شود پاکسازی کامل بدن نسبت به داروهای محلول در آب بیشتر طول بکشد. بدین معنا که حتی با گذشت 2 ماه هم عوارض این ماده در بدن باقی می‌ماند به طوری که مصرف کنندگان آن تا مدتها عوارض جانبی مانند تحریک پذیری، بدخلقی، افسردگی، اضطراب، عدم تمرکز، علائم سرماخوردگی، سردرد، مشکلات خواب، درد شکم، کاهش اشتها و کاهش وزن را تجربه می‌کنند. البته لازم به ذکر است که این علائم تا 2 هفته بعد از مصرف کاهش می‌یابند ولی به طور کلی یک بازه‌ی 30 روزه برای پاک سازی بدن نیاز است. ترک گل به طور غیر اصولی می تواند عوارضی شدید و غیر قابل جبران برای فرد مصرف کننده داشته باشد به همین جهت اولین قدم برای ترک تمام مواد مخدرها، مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد است که پزشکان و روانشناسان این مراکز با پیروی از روش های تخصصی به فرد آلوده کمک می کنند تا از نظر روانی و جسمانی این مواد مخدر را ترک کنند. در ادامه به بررسی مراحل ترک گل می پردازیم:

اولین مرحله ترک اعتیاد، سم زدایی سریع گل است. در این مرحله که توسط پزشکان انجام می شود؛ افراد در حالت بیهوشی قرار می گیرند و با تزریق سرم باعث کاهش تمایل به این ماده مخدر می شوند. سم زدایی فرآیند پاکسازی بدن از مواد مخدر و پرهیز از مصرف آن ماده می باشد که میزان سختی فرایند سم زدایی گل به میزان مصرف گل بستگی دارد.
بعد از گذراندن دوره سم زدایی، افراد می توانند روش سرپایی یا بستری را انتخاب کنند که در این مرحله افراد با گذراندن مشاوره فردی و گروهی در مسیر بهبودی قرار می‌گیرند.
مراجعه به روانشناس حین دوره ترک و بعد از ترک اعتیاد الزامی است زیرا پس از ترک این ماده مخدر علائمی همچون پرخاشگری، خشم، اضطراب، بی قراری و افسردگی دارد که برای جلوگیری از بازگشت به اعتیاد باید روان درمانی انجام شود. در دوره های روان درمانی با گفتگو کردن روانشناسان به ریشه اصلی گرایش فرد به اعتیاد را پیدا می کنند.                                     

عوارض کوتاه مدت مصرف گل
به طور کلی عوارض کوتاه مدت مصرف گل از فردی به فرد دیگر متفاوت است،ولی بعضی ازعوارض کوتاه مدت رایج آن شامل :

ایجاد سرخوشی کاذب و احساس آرامش
ایجاد توهم
افزایش فشار خون
ایجاد خشکی در دهان و قرمزی در چشم ها
اختلال در تمرکز
اختلال در هماهنگی عصب و عضله تاثیر گل بر مغز و بدن
گل یا ماری جوانا امروزه به دلیل سهولت در دسترسی و ارزان قیمت بودن به یک ماده‌ی مخدر رایج به خصوص در بین جوانان تبدیل شده است. گل یک ماده‌ی مخدر به شدت اعتیاد آور است، و با وجود اینکه در بسیاری از کشور ها مصرف آن آزاد اعلائم شده است ولی با این حال مصرف آن می‌تواند آثار جبران ناپذیری بر روی مغز و بدن  داشته باشد. مصرف گل می‌تواند سلامت جسم و روان را تحت تاثیر قرار دهد، ماری جوانا بر رشد مغز تأثیر می گذارد. مغز افراد در حال‌ رشد، به خصوص مغز نوزادان، کودکان و نوجوانان نسبت به این ماده حساسیت بیشتری دارد.  ترکیب اصلی روان‌گردان موجود در گل  برمناطقی از مغز که  مرتبط با حافظه، هماهنگی، لذت، تفکر و درک زمان است تاثیر می‌گذارد. لازم به ذکر است که مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف ماری جوانا در دوران بارداری می‌تواند خسارت های جبران‌ ناپذیری به جنین وارد‌ کند. استفاده از ماری جوانا قبل از 18 سالگی ممکن است بر نحوه ایجاد ارتباط مغز برای عملکردهایی مانند، حافظه و یادگیری تأثیر بگذارد. اثرات ماری جوانا بر، حافظه و یادگیری ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند یا حتی دائمی باشد،اما تحقیقات بیشتری برای درک کامل عوارض این ماده نیاز است. جوانانی که از ماری جوانا استفاده می کنند ممکن است در مدرسه به عملکرد خوبی نداشته باشند و ممکن است در حافظه‌ی بلند مدت شان اختلال ایجاد شود.

کلینیک مشاوره مدرسه زندگی   

بهترین مرکز مشاوره در غرب تهران صادقیه                                                                                                    

متخصصان :

ارتباط سریع تلفنی با مشاورین

021-44064594

09203012796

تماس بگیرید